DehaForum - Yazılım ve Programlama Topluluğu Programlama Programlama (Genel) Programlama yol haritası
Programlama yol haritası
teyfikaktas
Programlama yol haritası
3
954
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
teyfikaktas Moderatör
*****
Moderatör
 • Konular1
 • Mesajlar3
 • Rep puanı 0
Öncelikle herkese merhaba.

Programcılığın her alanında öğrenmeye başlamak için size edindiğim tecrübelerimi ve kaynak tavsiyelerimi vermek istiyorum.

Hangi dil ile başlamalıyım?

Öncelikle bu soru ne konuda program yapmak istediğinize göre değişsede temelde tüm kodlama dilleri aynı temele dayanır.Bir kodlama dilininin mantığını anlamanız size diğer tüm programlama dillerini öğretecek bir anahtara dönüşecektir.Programlama dilleri temelde 4 şeye dayanır;

-Değişkenler

-Koşul kontrol yapıları

-Döngüler(tekrarlar)

-Fonksiyonlar

Herhangi bir programlama dilinde ile bunları öğrendiğinizde diğer programlama dillerine geçişiniz çok hızlanacaktır.Yinede de bu konuda tavsiyem c# dili olacaktır C# yüksek seviyeli yani insan diline yakın yazılabilen bir dil olduğu için öğrenmesi ve kavraması kolaydır.Microsoft'un c# kullanmak için bize sunduğu geliştirme editörü Visual Studio bize kod yazarken gerçekten çok yardımcı olacaktır.

Bu yazımın amacı size kodlamaya başlamanız için bir yol haritası çıkartmak için kaynak tavsiyesinde bulunmaktır.

Herşeyden Önce:

Bir yazılım dilini öğrenmek kolay bir süreç değildir.Herşey ezberden ibaret değildir ve hiçbir kaynak size herşeyi öğretmez.Karşılaştığınız her sorunu araştırıp öğrenmekten çekinmemeli,her şeyi ezberlememeye çalışmamalı,İşin mantığını anlamaya çalışmalısınız.

Unutmayın o karşılaştığınız hatayla ilk defa siz karşılaşmıyorsunuz!


Web geliştirme internette en çok kaynak bulabileceğiniz alandır.Web geliştirme yapabilmek için öncelikle HTML iskeletini bilmek,CSS ile gerekli görselleştirme şeması yapmak ve JavaScript ile sayfa ile kullanıcı arasında etkileşim kurmak ve PHP dili ile de veri tabanını bağlantısı kurmaktır.

Öncelikle ilk önereceğim site her web geliştiricisinin kullanmasını şiddetle tavsiye ettiğim w3schools.com sitesidir.Burada programlama ve özellikle web geliştirme ile ilgili neredeyse her konuyu içinde barındırmakta,örnekler ile açıklamakta size deneyip görmeniz için efektif araçlar sunmakta,quizler  ile de anladıklarınızı pekiştirmek için yardımcı olmaktadır.Uzman web geliştiricilerin bile kullandığı bu web sayfası unuttuğunuz kodları hatırlamak için de büyük bir araçtır.Unutmayın bir yazılım dilinde ne kadar uzman olursanız olun her şeyi ezberleyemezsiniz. O yüzden bu web sayfası hala benim de unuttuğum şeyleri hatırlamak için kullandığım öenmli bir kaynak kütüphanesidir.Her web geliştiricinin kesinlikle favori sitelerinde yer almasını tavsiye ederim.Kullanmasını unuttuğunuz yada nasıl kullanacağını hatırlamak istediğiniz her şey için "w3school xxx" google araması yaparak gerekli tüm her şeye ulaşabilirsiniz.Mozilla Developer sitesi de tıpkı w3schools gibi her yazılımcının ellerinin altında bulunması gerektiğini düşündüğüm bir web sayfasıdır.Bir çok web konusu ile ilgili anlatımlar,açıklayıcı anlatımlar burada da mevcuttur.
Ücretli Kaynaklar:

Hepimizin adını az çok duyduğumuz Udemy platformunda web geliştirme ile ilgili bir çok iyi kurs bulunmaktadır.İndirim dönemlerinde 25tl gibi bir ücrete bile alabileceğiniz bu kurslar size gerçekten çok yardımcı olacaktır.

Modern Web Geliştirme Kursu | Sıfırdan Sektörün Yükseklerine:

Mustafa Murat Coşkun & Engin Demiroğ gibi udemy de takip ettiğim 2 önemli eğitmenin ortak web geliştirme kursudur.Sıfırdan programlama mantığını kavratır,ezber kod yazmak yerine kodun mantığını anlatmayı amaçlar.Konu bütünlüğü olarak udemy de en düzgün gittiğini düşündüğüm udemy kurslarından birisidir.Gerekli örneklerle pekiştirdiği için coğu zaman yaptığınız şeyi niye yaptığınızı düşündürmez.Programlamaya ve web geliştirmeye yeni başlayan herkese tavsiyemdir.Ayrıca 100 saate yakın eğitim videosu barındırmaktadır.

(110+ Saat) Komple Uygulamalı Web Geliştirme Eğitimi | 2020:

Sadık Turan hocanın hazrılamış olduğu bu kurs udemy de en yüksek ortalamaları 3 kurs arasında bulunmaktadır.Yine her web geliştiricisine tavsiye ettiğim bir kursdur.İçerisinde web geliştiricisin öğrenmesi gereken coğu şeyi barındırır.Sıfırdan web geliştiricisi olmak isteyenler için çok güzel bir kaynaktır.İçerisinde web geliştiricinin bilmesi gereken en temel konu başlıklarını barındırır.

Sıfırdan İleri Seviyeye Komple PHP ile Web Geliştirme 2019:

Web geliştirmenin backend kısmına başlamak isteyen herkese ilk önereceğim kurs Emrah Yüksel'in PHP kursudur.Bana göre Udemy'nin en detaylı PHP kursudur.PHP ile ilgili temel herşeyi öğrettikten sonra kurs içerisinde 0'dan e-ticaret sitesi kodlaması yapmaktadır.Emrah Yüksel Udemy'de en başarılı bulduğum eğitmenlerden birisidir.Bu eğitimini de şiddetle tavsiye ederim.

Bu 3 kurs size web geliştirme dünyasına girmek için yeterli şey öğretecektir.Ama bu kurslar Her konuda genel bilgi içeren kurslardır.Yani bu kurs size bir şey öğretmekten çok yol haritası göstermek için hazırlanmışlardır.Bu yol haritasını takip etmek size çok kolaylık sağlayacaktır.Yine bu kursları dizi izler gibi izlemek size bir şey kazandırmaz.Sürekli uygulamak,öğrendiklerinizi denemek zorundasınız! Bu kurslardan alacağınız fayda neyi nasıl nerede yapacağınızı öğrenmektir.Yine öğrenme ve araştırma işi size kalıyor.

Ücretsiz kaynaklar:


Web Odası:

Anlatım tarzını ve konu işleyişini oldukça beğendiğim bir kanaldır.Zaman zaman kendisinden de yararlanmaktayım.

Emrah Yüksel :

Udemy kursu gibi youtube de kanalı ve ücretsiz içeriği bulunmaktadır.Ücretli kaynağı gibi ücretsiz kaynağını da tavsiye etmekteyim.

Yazılım Bilimi:

Mustafa Murat Çoşkun hocanın youtube kanalıdır.İçerisinde HTML,CSS,JS konusunda çok güzel eğitici videolar barındırır.Udemy videolarından önce anlatım tarzını dinlemek ve ücretsiz kaynak takip etmek için önerdiğim bir kanaldır.

BTK Akademi:
Ulaştırma bakanlığı tarafından hazırlanan bu videolara göz atma şansım oldu.Ön yargı ile yaklaşsam da eğitmenlerinin kaliteli olduğunu ve özenle seçildiğini söyleyebilirim.Özellikle Volkan Alakent hocanın CSS derslerini takip etmenizi şiddetle öneriyorum.İçerisinde daha göz atamadığım bir çok yazılım videosu barındırmaktadır.İnceledikçe güncelleyeceğim.

Eğitim videolarından nasıl maksimum verim alabilirim?
Öncelikle yapmanız gereken şey videoları izledikten sonra hemen uygulamasını yapmalısınız.İzledikçe öğrendiklerinizi sürekli denemeli,bunları kullanarak daha fazla neler yapabileceğinizi denemelisiniz.Hiç bir eğitim videosu size herşeyi öğretmez.İhtiyacınız olanı google üzerinden araştırırıp öğrenmelisiniz.Tekrar söylüyorum bu videoları dizi izler gibi izlemeyin.Önce temeli öğrenip uygulama çalışması yapın.Daha sorna o uygulamayı farklılaştırmaya çalışın,kendi kodlarınızı yazın,araştırmaktan vazgeçmeyin.Unutmayın hata yapmak size doğru yapmaktan daha çok şey öğretir.Eğer belli bir aşamayı aşmayı başarabilirseniz bundan sonra yazılım kariyeriniz çok daha hızlı ilerleyecektir.
Bu konu daha sonra diğer alanlar için güncellenecektir.Okduğunuz için teşekkür ederim.Programlama başlığının altındaki soru cevap kısmında size yardımcı olmak için elimden geleni yapmaya çalışacağım.Sorularınızı ordan veya özel mesajdan sorabilirsiniz.
İyi çalışmalar.
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Mysql Çalışkan Üye
*
Yeni Üye
 • Konular5
 • Mesajlar7
 • Rep puanı 0
Faydalı bir konu olmuş ellerine sağlık hocam teşkkür ederim bilgilendirme için
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Ritalin Yönetici
*******
Administrator
 • Konular18
 • Mesajlar34
 • Rep puanı 3
Ellerine Sağlık Teyfik hocam
[Resim: DvOCww.gif]
Şuan Offine!
Şuan Offine!
teyfikaktas Moderatör
*****
Moderatör
 • Konular1
 • Mesajlar3
 • Rep puanı 0
(28-04-2020, Saat: 13:57)Mysql Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Faydalı bir konu olmuş ellerine sağlık hocam teşkkür ederim bilgilendirme için
Teşekkür ederim hocam.

(28-04-2020, Saat: 14:12)Ritalin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ellerine Sağlık Teyfik hocam
Teşekkür ederim hocam.


Hızlı Menü: